2764, Tápióbicske, Rákóczi út 82. OM azonosító: 032526
Intézményvezető: 06-30/752-56-05; Intézményvezető helyettes: 06-30/752-65-53
Titkárság: 06-30/752-75-78
E-mail: foldvarykaroly.tapiobicske@gmail.com; foldvarykaroly.tapiobicske@cegleditk.hu;
Facebook: https://www.facebook.com/iskolatapiobicske
A korabeli adatok alapján feltételezhető, hogy a 17. században már működött falusi plébániai iskola a faluban, mivel itt Tápióbicskén is volt plébánia, ugyanis rendelkezett a község templommal. Valószínű, hogy később, az 1720-as évek végétől kezdődhetett meg az a rendszeres szervezett iskolai oktatás, amely mind a mai napig tart.
1880-ban római katolikus népiskola a községben már nem volt, tehát az 1875-1880-as időszakra tehető a felekezeti iskola községivé válása. 1888-tól világos utalás történik a községi iskola meglétére, amely 1903-tól állami iskolaként működik tovább.
A község iskolája 1902-ben épült, tehát napjainkban, 2018-ban immár 116 éves kort ért meg. A telket, amelyen az iskola épült, Bitskey Kálmán 1894-ben kelt végrendeletében adományozta a községnek, ily módon segítve az iskoláskorú gyermekeket. Az országgyűlési képviselő akkori községi viszonylatban a falu leggazdagabb embere volt, és tiszteletet érdemel az utókortól az a nemes szándék, amellyel saját anyagi forrásainak egy részét az iskolai oktatás céljára ajánlotta fel.
Az elkészült iskola azon kívül, hogy a tanulóknak végre méltó otthont adott, építészetileg és nagyságát tekintve s abban az időben óriási tettnek számított, hiszen egy, az akkori környezethez, Tápióbicske házaihoz képest ultramodern alkotást vehetett birtokba a falu.
Átadáskor 7 tanteremből és egy tornateremből állt. A földszinten volt a tornaterem és 4 osztály, az emeleten pedig 3 osztályterem volt. A többi emeleti területet a szolgálati lakások foglalták el, melyben eredetileg 3, majd 2 család lakott, így bővült a hét tanteremmel induló iskola nyolcra. A tantermeket és a szolgálati lakásokat csak a függőfolyosón keresztül lehetett megközelíteni. A mai ablakok egy részének a helyén bejárati ajtók voltak, és az épületben vezetékes víz- és áramszolgáltatás még nem létezett. A faluban lévő közkút szolgálta a vízellátás, innen vezették el a vizet az iskola udvarára, a villany 1939-es bevezetéséig pedig petróleumlámpával világítottak az épületben a diákoknak és a tanároknak. A fűtés nagy öntöttvas kályhákkal történt, melyhez a szünetben a gyerekek vitték be a szenet, és rakták meg a kályhákat.
A tantermeket ekkor még olajos padló borította. A tanulók a melegebb időkben, amikor már mezítláb lehetett járni, úgy néztek ki, mint a kéményseprők.
Tábla minden teremben volt, az egyik fele vonalas, a másik pedig négyzethálós.
Akkor még nem volt stabil tantestület, de folyt oktatás, és a faluban élő lakosság fiatalabb nemzedéke csaknem kivétel nélkül megtanult írni és olvasni.
A régi iskolaépület átadását követően 85 év telt el addig, amíg egy új iskola nyithatta meg ajtaját a tanulóifjúság előtt.
A megvalósítás kezdete még 1986-ra nyúlik vissza, ugyanis a Művelődési Minisztérium ebben az évben hirdetett pályázatot hátrányos helyzetű iskolák bővítésére. Ezt a pályázatot a település vezetői benyújtották, és 1987-ben a minisztérium arról értesíti a községet, hogy a pályázatot elnyerte, tehát elkezdődhet a tervekben szereplő 4 tanterem és a kiszolgáló helyiségek felépítése.
A műszaki átadásra 1988. június 28-án került sor, a gyerekek pedig a következő tanévtől vehették birtokba az új iskola épületét, melyben ekkortól szűnt meg a részleges kétműszakos oktatás. Az új épület helyén egy hosszú felvonulási épület volt, melyet még a század elején építhettek.
1988-tól viseli iskolánk Földváry Károly nevét.
Az akkori igazgató a Pest megyei Művelődési Osztályhoz fordult azzal a kéréssel, hogy a Földváry Károly Általános Iskola név fölvételét engedélyezzék. Indoklásában többek között leírja, hogy az 1849. április 4-ei tápióbicskei csata kulcsembere volt Földváry Károly őrnagy, a 3. zászlóalj parancsnoka.
A névadás megtörtént.
Az új épület átadása után még 4 év sem telt el, amikor újabb beruházás vette kezdetét. A helyi önkormányzat úgy döntött, hogy kihasználva az államilag támogatott tornaterem-építési akciót, az iskolának felépíttet egy nagyobb, közel 300 m2-es belső alapterületű sportcsarnokot.
A kivitelezési munkák 1992 márciusában kezdődtek meg. A felépült csarnok ünnepélyes átadására 1992 decemberében került sor.
A 2001-es esztendő ismét egy újabb bővülést hozott intézményünk történetében, hiszen ekkor a helyi önkormányzat sikeres pályázatának eredményeként elkészült az új épület tetőtere, melyet azelőtt raktárnak, padlásnak használtak, innentől viszont újabb tantermekkel bővítette községünk iskoláját.
Csak pár év telt el, és az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében pályázott az iskola egy új játszótérre is, amely 2008-ban került átadásra.
Most 2018-at mutat a naptár, és új fejlesztést írhatun időrendükbe.
A tavalyi évben önkormányzatunk sikeres pályázatának köszönhetően megkezdődtek az igen széles körű munkálatok, melyek eredményeként a jelenlegi tanévet már egy
gyönyörűen felújított, megszépült intézményben kezdhettük el.
A Tápióbicskei Földváry Károly Általános Iskola dolgozói és tanulói nevében írhatjuk, hogy büszkék vagyunk a szép környezetre, melyben napjaink jelentős részét töltjük, és mindezek mellett fontos számunkra az az egy közösséghez tartozás érzése is, amelyet erősítenek rendezvényeink, számos témanapunk és változatos iskolai programjaink is.
A mondás azt tartja, hogy egy jó iskola gyökereket és szárnyakat ad az ott tanulóknak. Számunkra jó dolog érezni, hogy egy közösség részei vagyunk, és tudni azt, hogy egy igen gazdag történelmi múlttal rendelkező település általános iskolájához tartozunk.